Dvacet proti deseti
Úvod
Pravidla této hry vycházejí z pravidel Mezinárodní dámy, avšak berou v úvahu nerovný poměr sil. Autorem hry je J. Boyler.
Hrací potřeby
- Hrací deska 10×10
- 10 černých kamenů
- 20 bílých kamenů
Počet hráčů
2
Pravidla
Cíl hry
- Černý se snaží odstranit všechny soupeřovy kameny z desky. Bílý musí zahnat protivníka do situace, kdy nemůže provést dva tahy bezprostředně za sebou.
Výchozí situace
- Kameny každého hráče jsou rozestavěny v krajních řadách, ob jedno pole.
Hra
- Hru začíná černý. Černý smí provést vždy dva tahy s různými kameny bezprostředně za sebou, teprve poté je na řadě bílý, který provede jeden tah.
- Všechny kameny se pohybují o jedno volné pole diagonálně kupředu. Jestliže na takovém poli stojí soupeřův kámen a další pole za ním ve směru tahu je volné, musí soupeřův kámen přeskočit a odklidit z desky.
- Kámen, kterým hráč táhne, může provést i skoky vícenásobné. Mezi přeskakovanými soupeřovými kameny musí být vždy jedno pole volné a nesmějí stát těsně za sebou. Po každém dopadu lze změnit směr dalšího skoku. Skákat se musí vždy největší možný počet kamenů. Při rovnocenných možnostech skoku máme právo vybrat si nejvýhodnější. Dáma přednost ve skákání nemá.
- Všechny kameny mají povoleno skákání nejen kupředu, ale i zpět.
- Skákání je povinné. Kdo přehlédne možnost skoku, ztrácí kámen kterým měl skákat a soupeř tento kámen odstraní z desky.
- Kámen, který dojde do poslední řady polí, stává se dámou. Dáma se vytvoří ze dvou kamenů položených na sebe. Kámen který se při vícenásobném skoku dostane do poslední řady polí, ale ukončí tento skok mimo tuto řadu, dámou se nestane.
- Dáma může během tahu postoupit o jakýkoliv počet volných polí v libovolném směru. I dáma smí přeskočit jen osamělé soupeřovy kameny. Stojí-li těsně za sebou nebo je v cestě vlastní kámen, skok není možný. Při vícenásobném skoku mohou být mezery mezi přeskakovanými soupeřovými kameny libovolně velké a dáma smí dopadnout za ně na libovolné volné pole. Smí také po každém dopadu změnit směr dalšího skákání. Nesmí však přeskočit žádný kámen dvakrát. Přeskočené kameny jsou z desky odebrány teprve po dokončení celého vícenásobného skoku.
Konec hry
- Bílý vyhraje, pokud se mu podaří zahnat černého do takového postavení, kde nemůže provést dva tahy bezprostředně za sebou.
- Černý se stává vítězem, pokud vyřadí všechny soupeřovy kameny nebo ho přinutí, aby se vzdal.
Další informace
- Zapletal, Miloš: Velká kniha deskových her. Mladá Fronta, Praha, 1991.