Šestišach
Úvod
Klasické Šachy mohou hrát hráči dva. Moderní obměny této hry mohou hrát tři nebo čtyři hráči. Nicméně šachy pro šest hráčů jsou opravdu rarita.
Hrací potřeby
- Hrací deska 12×12
- Sada kamenů pro každého hráče (král, dáma, 2 věže, 2 střelci, 2 jezdci, 4 pěšci)
Počet hráčů
6
Pravidla
Cíl hry
- Dát mat všem nepřátelským králům.
Výchozí situace
- Hráči se rozdělí na dvě trojice, které vytvoří spojenecká vojska. Spojenci mají své armády na stejné straně desky. Na následujícím obrázku mají spojenecká vojska stejnou barvu, nicméně při hře musí být odlišeny (například barvou nebo odlišným provedením), aby si hráči kameny nepletly.
Hra
- Hráči se v tazích pravidelně střídají. Hrají v následujícím pořadí - zahajuje bílý sedící vlevo, poté hraje černý sedící vpravo, bílý sedící uprostřed, černý uprostřed, bílý vpravo a nakonec černý vlevo.
- Hraje se podle pravidel klasické hry s drobnými výjimkami.
- Pěšci mohou z původního místa nejen o dvě, ale i o tři pole. Braní mimochodem odpadá. V předposlední řadě protějšího okraje se mohou změnit ve střelce nebo jezdce. Nestane-li se tak bezprostředně po dotahu, dochází v příštím tahu k povýšení v dámu nebo věž na okrajovém poli.
- Při rošádě si král a věž vymění svá místa. Může se provést i při šachu.
- Hlášení šachu má pouze význam varování a král může v šachu setrvat. Dokonce může do šachu vstoupit, anebo se přiblížit těsně i k nepřátelskému králi.
- Místo matu se král bere a beroucí figura se staví na jeho místo. Ostatní figury královy skupiny zůstávají nehybné a mohou být zajaty, a to i třeba vlastními spojenci.
- Hráči si navzájem mohou radit. V případě sporu rozhodne buďto většina dvou, anebo hráč střední skupiny, která vyžaduje nejzdatnější vedení.
Konec hry
- Hra končí, když byli zajati všichni králové některých spojenců. Tito neúspěšní spojenci prohrávají.
Další informace
- Tato hra byla uveřejněna v časopisu Pionýr.
- Děkuji Martinovi Šílovi za zaslání.