Buňkový mlýn
Úvod
Buňkový mlýn je Mlýn, jehož hrací deska doznala určitých změn a tudíž má i jedno pravidlo navíc.
Hrací potřeby
- Hrací deska
- 9 kamenů pro každého hráče
Počet hráčů
2
Pravidla
Cíl hry
- Utvořit „mlýn“ a zároveň zabránit soupeři ve vytvoření mlýna vlastního.
Výchozí situace
- Hra začíná s prázdnou hrací deskou.
Hra
- Partii zahajuje bílý. Položí jeden ze svých kamenů na kterýkoliv bod. Pak je na tahu černý, který také položí jeden svůj kámen na volný bod. Dále se oba hráči v kladení kamenů střídají.
- Za mlýn jsou považovány tři kameny jedné barvy ležící na jedné ortogonální linii. Hráč který položil ke svým dvěma kamenům třetí a dokončil tak mlýn, smí odstranit z hrací desky jeden soupeřův kámen. Nesmí to však být kámen ze soupeřova uzavřeného mlýna.
- Mlýn je uzavřen jen tehdy, stojí-li tři kameny na jedné přímce. Sestava na lomené čáře se nepočítá, stejně tak jako mlýn na třech sousedních bodech, které nejsou spojeny linií.
- Když oba hráči dokončí kladení kamenů na desku, začíná druhá fáze hry. Bílý i černý střídavě posunují své kameny po čarách. Kdo je právě na tahu, smí přesunout kterýkoli vlastní kámen na sousední volný bod. Skákání přes jiné kameny není dovoleno. I v této části hry se hráči snaží sestavit vlastní mlýn a znemožnit dokončení mlýna soupeři. Pokaždé, když je dokončen mlýn, může se soupeři odebrat libovolný kámen, který není právě součástí jeho mlýna. Žádný mlýn nesmí být uzavřen dvakrát za sebou ve stejné sestavě kamenů. Musíme přinejmenším změnit pořadí těchto tří kamenů, nebo jeden z nich nahradit jiným.
Konec hry
- Komu zůstanou ve hře poslední tři kameny, smí po čarách skákat přes kameny soupeřovy, ale vždy jen přes jeden jediný. Ztratí-li přesto další kámen a zbývají mu už jen dva, nemůže již tedy utvořit mlýn, hra končí jeho porážkou.
Další informace
- Zapletal, Miloš: Velká kniha deskových her. Mladá Fronta, Praha, 1991.