Chouette
Úvod
Chouette [šuet] je společenská forma hraní Vrhcábů pro více než dva hráče, hraje se však na jedné desce.
Hrací potřeby
- Hrací deska (Oba hráči říkají prvním šesti polím na své straně desky vnitřní pole, druhým šesti vnější pole.)
- 2 kostky
- 1 zdvojovací kostka
- 15 bílých a 15 černých kamenů
Počet hráčů
2
Pravidla
Cíl hry
- Dostat všechny své kameny do svého vnitřního pole a pak je odebrat z desky.
Výchozí situace
- Počáteční postavení kamenů je na obrázku nahoře.
Hra
- Na začátku hry si každý hráč hodí jednou kostkou (v případě shody si ti, kteří mají stejnou hodnotu, hodí ještě jednou, tak aby bylo jasné pořadí všech hráčů). Hráč, který hodí největší hodnotu - bankéř (anglicky box) hraje proti kapitánovi (captain), což je hráč, který hodil druhou nejvyšší hodnotu. Kapitán hraje za ostatní hráče (tj. ty, kteří hodili méně než ti dva, co hrají) ze skupiny.
- Bankéř zvolí si barvu kamenů. Kapitán hru začíná.
- Hraje se podle stejných pravidel jako vrhcáby. Rozdíly jsou dány vyšším počtem hráčů.
- Když bankéř vyhraje hru, přijímá výhry od všech členů skupiny. Kapitán odchází do zapomnění a opovržení na konec pomyslné řady a další člen skupiny se stává kapitánem. Naopak když bankéř prohraje, vyplácí všechny členy skupiny on a odchází na konec řady a dalším bankéřem se stává kapitán.
- Volitelně se mohou měnit práva v týmu: někdy je možné kapitánovi radit, jindy zase ne. Oblíbený kompromis je ten, že se smí radit pouze po zdvojení.
- Chouette může být hrána s jednou nebo více zdvojovacími kostkami. V jednokostkové hře každý člen skupiny rozhoduje o přijetí zdvojení individuálně, tj. když bankéř zdvojí, každý se může rozhodnout, jestli přijme riziko dvojnásobné prohry či výhry, nebo vyplatit bankéři aktuální sázku rovnou a dál již v této hře nepokračovat (zároveň také nemůže ani radit).
- Pokud se kapitán během hry rozhodne hru vzdát, může některý člen skupiny přijmout jeho místo se všemi důsledky z toho vyplývajícími. Kapitán v tomto případě odchází na konec řady.
- V chouette s více zdvojovacími kostkami má každý člen skupiny svoji vlastní zdvojovací kostku a může každému členu skupiny zdvojovat individuelně a naopak všichni členové mohou totéž udělat bankéři.
Další informace
- Bohužel již nevím, z jakého zdroje jsem čerpala informace.