Diagonála
Úvod
??
Hrací potřeby
- Hrací deska 10×10 (8×8)
- 50 (32) kamenů pro každého hráče
Počet hráčů
2 (Diagonála je vhodná i pro tři nebo čtyři hráče. Hrací kameny si rozdělí mezi sebe rovným dílem a ve hře se pravidelně střídají.)
Pravidla
Cíl hry
- Získat co nejvíce bodů.
Výchozí situace
- Na začátku hry je deska prázdná.
Hra
- Hráči se v tazích pravidelně střídají.
- Hráč na tahu položí svůj kámen na libovolné volné pole.
- V okamžiku, kdy je některá diagonála zcela zaplněna hracími kameny, dostane hráč, který na ni položil poslední kámen, tolik bodů, z kolika polí se tato diagonála skládá. Když se jediným kamenem dokončí dvě diagonály současně, bodový zisk se sčítá.
V úvahu se berou jen ty diagonály, které se skládají nejméně ze dvou polí. Rohová pole se počítají pouze v rámci celé diagonály protínající celou hrací desku, samostatně se nepočítají.
- Kámen jednou na hrací desku položený zůstává na místě až do konce hry.
Konec hry
- Hra končí, když jsou zaplněna všechna pole. Vítězí ten, kdo má nejvyšší počet dosažených bodů.
Poznámka
- Někdy se přidává zvláštní pravidlo - hráč, který položí na desku kámen tak, že jím dokončí sestavení samostatné pětice, získává bod a má právo hned položit další kámen mimo pořadí. Taková pětice kamenů musí ležet v ortogonální linii, pětice na diagonále se v úvahu nebere. Platí jen ta sestava, která má přesně pět kamenů, bez ohledu na jejich barvu. Nesmí tam být ani kámen navíc, to znamená, že je tato pětice na obou stranách oddělena od ostatních kamenů v řadě či sloupci nejméně jedním prázdným polem. Položením jediného kamene lze dokončit dvě pětice, jednu v řadě, druhou ve sloupci.
Další informace
- Zapletal, Miloš: Špalíček her. Albatros, Praha, 1988.