Lotosový květ
Úvod
Ve vzdálené Číně byl jednou jeden mandarín. A ten mandarín byl velmi smutný, protože nevěděl, jakým dárkem by měl ukázat své vyvolené, jak moc ji má rád. Chodil sem a tam a přemýšlel. Během měsíčné noci došel k rybníčku. Žáby se divily, proč mandarín bloumá sem a tam, a tak se ho zeptaly: „Proč pláčeš?“ „Jsem smutný,“ odpověděl mandarín, „protože jsem zamilovaný a nevím, jak mám svou lásku projevit.“ „A proč jí nedáš kytici vodních lilií?“ navrhly žáby. „Pomůžeme ti, neboj se.“ A tak žabičky celý zbytek noci hledaly v rybníčku ty nejkrásnější vodní lilie. Každá žabička se snažila posbírat tu nejkrásnější kytičku pro mandarínovu milovanou.
Tak tuhle pohádku si vymyslel Bruno Faidutti pro svou hru. V angličtině se jmenuje Flower of the Lotus.
Hrací potřeby
- Hrací deska
- 3 kameny (žabičky) odlišné barvy pro každého hráče
- 17 lotosových květů (žetonů) - 5 žlutých, 5 bílých, 5 růžových, 1 modrý a 1 černý
Počet hráčů
3-6
Pravidla
Cíl hry
- Získat co nejkrásnější kytici lotosových květů.
Výchozí situace
- Každý hráč si zvolí barvu, vezme si tři kameny v této barvě a postaví je na startovní pole. Pokud hraje šest hráčů, každý si vezme pouze 2 kameny.
- Tři vodní lilie (růžová, bílá a žlutá) jsou v náhodném pořadí umístěny na číslech 1, 2 a 3 na cílovém poli. Na čísle 4 je modrý lotosový květ.
- Černý lotosový květ leží na posledním poli s vyznačeným květem.
- Zbylé vodní lilie jsou v libovolném pořadí umístěny na ostatních polích s vyznačeným květem.
Hra
- Hráči se v tazích pravidelně střídají.
- Během tahu musí hráč táhnout třemi různými kameny. Smí táhnout nejen svými, ale také soupeřů. Mezi kameny, kterými hráč během tahu táhne, musí nejméně jeden patřit některému ze soupeřů.
- Na každém poli smí stát pouze jeden kámen.
- První kámen, který si hráč zvolí, je posunut o jedno pole, druhý o dvě pole a třetí o tři pole. Obsazená pole se nepočítají, a tak kámen přeskáče obsazená pole a zastaví se na 1., 2., respektive 3. volném poli.
- Kameny se smí pohybovat pouze dopředu, pohyb vzad není povolen.
- Jestliže si hráč pro tah vybral poslední kámen, tj. kámen stojící nejblíže k startovnímu poli, musí k normálnímu posunu přidat ještě 2 pole. To znamená, že pokud by za normálních okolností měl být posunut o jedno pole, posune se o pole 3.
- Pokud se kámen zastaví na poli s lotosem, majitel tohoto kamene si vezme žeton představující vodní lilii.
- Pokud kámen zastaví na poli s žabákem, majitel tohoto kamene musí vyměnit jeden svůj lotosový květ s jedním soupeřem za květ jiné barvy. Majitel kamene má možnost si vybrat, jakou výměnu provede, ale vždy musí výměna proběhnout, i když hráč nechce.
- Pokud se kámen dostane na pole s kamenem, majitel se musí vzdát jednoho svého květu dle vlastního výběru a položí ho na první volné pole za kamenem.
- Černý lotosový květ může být vyměněn nebo položen zpět stejně jako libovolný jiný květ.
Konec hry
- První kámen, který dorazí na koncové pole, se postaví na číslo 1, druhý na pole 2, třetí na pole 3, a všechny mají nárok na odpovídající lotosový květ.
- Když je i čtvrté koncové pole obsazeno a majitel kamene si vezme modrý květ, hra končí. A to i v případě, že na některých polích zbyly lotosy.
- Poté si hráči spočítají body za posbírané květy. Za první lotosový květ jedné barvy získává hráč jeden bod, za druhý stejné barvy dva body a tak dále. Za modrý květ hráč získá čtyři body a za černý lotos hráč dva body ztrácí.
- Samotný bílý, žlutý nebo růžový květ: 1 bod
- Dva květy stejné barvy: 1+2 = 3 body
- Tři květy stejné barvy: 1+2+3 = 6 bodů
- Čtyři květy stejné barvy: 1+2+3+4 = 10 bodů
- Pět květů stejné barvy: 1+2+3+4+5 = 15 bodů
- Modrý květ: 4 body
- Černý květ: -2 body
Další informace
- www.gamecabinet.com/rules/FlowerOfTheLotus.html