Matfyzácké člověče, nezlob se
Úvod
O studentech Matematicko-fyzikální fakulty koluje spousta vtipů, které většinou narážejí na mimořádnou inteligenci a mimořádnou ošklivost. Pokud vás to neodradí, můžete si tuto hru zahrát.
Hrací potřeby
Počet hráčů
4
Pravidla
Cíl hry
- Dovést do svého chlívečku po jednom kameni od každé barvy.
Výchozí situace
- Každému hráči patří jeden startovní domeček (domeček) a jeden cílový domeček (chlíveček) stejné barvy.
- V každém startovním domečku stojí 4 kameny, z nichž každá má jinou barvu.
- Hráče lze označit podle barvy jejich domečků, nikoli podle barvy kamenů.
Hra
- Každý hráč jednou hodí kostkou. Hráč, kterému padne nejvyšší počet ok, začíná.
- Dále se hráči na tahu pravidelně střídají ve směru chodu hodinových ručiček.
- Části tahu. Hráč, který je na řadě, hodí kostkou. Pokud padne šestka, může hod opakovat tak dlouho, dokud mu padají šestky. Hody musí použít ve správném pořadí, čili nejdříve použije všechny šestky a teprve nakonec zbylé číslo.
- Tahy jsou povinné. Nemůže-li hráč hod provést, musí se jej vzdát. Podobně padne-li mu několik šestek a nemůže-li je všechny využít, musí se přebytečných hodů vzdát.
- Pokud hráči padne šestka, může jí využít k nasazení. Vezme ze svého domečku kámen libovolné barvy a postaví ho na své startovní pole na hrací desce. Nasazování kamenů není povinné.
- Hráč může posunout kterýkoli kámen na hrací desce takové barvy, jakou nemá ve svém domečku ani ve chlívečku. Kámen posune o tolik polí, kolik ok padlo na kostce. Pokud hráči padly nějaké šestky a on je nepoužil všechny k nasazení, může pohnout i více kameny.
- Každý hráč pohybuje kameny ve směru chodu hodinových ručiček od svého startovního pole směrem ke svému chlívečku. Pokud má kámen před chlívečkem, zajede s ní dovnitř. Od této chvíle již nemůže hrát žádným kamenem této barvy.
- Kameny v chlívečku se mohou přeskakovat stejně jako na hrací desce. Také jimi lze v chlívečku pohybovat, čímž hráč může využít hody, kdy nemůže táhnout kamenem na desce.
- Pokud hráč ukončí postup s kamenem (v daném tahu už s ní nebude pohybovat) na poli, kde stojí jiný kámen, pak ji odstraní z desky a dá do domečku kterémukoli hráči, který s ní může hrát. Jinými slovy, dá ji tomu hráči, který nemá kámen stejné barvy ani v domečku ani ve chlívečku. Nemůže se stát, že by některý z hráčů měl ve svých domečcích více kamenů stejné barvy. Pozor na vyhození kamene, kterým může hrát jen hráč na tahu - musel by ji darovat sám sobě.
Konec hry
- Zvítězí hráč, kterému se jako prvnímu podaří dovést do chlívečku kameny všech čtyř barev. Zbylí hráči mohou pokračovat v boji o další pořadí, ale hra už není příliš zajímavá, zejména pro vítěze.
Poznámka
- Pokud padne hráči několik šestek najednou, může je využít k nasazení a zároveň i k vyhazování. Nasadí první kámen, potom druhý, čímž vyhodí tu první, atd.
- Pokud hráč nasazuje kámen, měl by si vybrat takovou barvu, aby na desce byl kámen stejné barvy pokud možno co nejblíže k jeho chlívečku. V ideálním případě hráč na šestku kámen nasadí a ve stejném tahu si zajede do svého chlívečku jiným kamenem stejné barvy.
- Má-li některý hráč nachystaný kámen před svým chlívečkem a na tahu je jiný hráč, který s ním může hrát, měl by svůj tah provést tímto kamenem tak, aby přejel soupeřův chlíveček a tím mu snížil šance na vítězství.
Další informace
- www.hrejsi.cz/matfyz/index.htm
- kam.mff.cuni.cz/~fiala/osobni/pravidla