Pentomino
Úvod
Samuel Golomb, profesor matematiky na univerzitě v Jižní Kalifornii, poznal, že může s výhodou využít řadu her při řešení různých matematických problémů. Během let sám vymyslel řadu nových her a některé z nich se rychle rozšířily po celém světě. Jednou z nejzajímavějších z nich je právě pentomino. Svoje jméno dostalo pole domina. Je to sada destiček, složených z pěti čtvercových polí. Celkem je jich dvanáct a každá má jiný tvar. Někdy jsou pojmenovány podle písmene, kterému se nejvíce podobají.
Hrací potřeby
Počet hráčů
1, 2
Pravidla
Cíl hry
- Složit kameny do určitého tvaru.
Výchozí situace
- Pentominové kameny leží rozházené po stole.
Hra
- Hráč se snaží z kamenů složit daný tvar. Jednotlivé kameny lze různě natáčet.
- Daným tvarem může být:
- obdélník 10×6
- obdélník 12×5
- obdélník 15×4
- obdélník 20×3 (zde existuje jediné řešení)
- pokrytí šachovnice 8×8, rohová pole prázdná
- pokrytí šachovnice 8×8, středová pole prázdná
- další útvary dle vlastní fantazie
- Žádný z kamenů nesmí v obrazci chybět ani přečnívat.
Konec hry
- Když hráč složí požadovaný útvar, je cíl splněn.
Hry pro dva hráče
- Dva hráči potřebují dohromady jednu sadu kamenů a herní desku 8×8, jehož pole jsou stejně velká jako políčka pentominových kamenů.
- Zde je několik variací hry:
- Střídavě odebírají po jedné destičce a kladou je na desku. Destička může být umístěna jenom na prázdnou plochu, nesmí nikde překrývat žádnou z dříve položených ani přesáhnout obvodovou čáru desky.
Prohraje ten, kdo je na řadě a buď nemůže umístit na herní plán žádnou další destičku, nebo už na něj ani jedna destička nezbyla.
- Hráči si před začátkem partie rozdělí destičky rovným dílem. První si vezme ze společné sady jednu destičku, pak odebere libovolnou destičku soupeř atd. První dílek položí na desku ten, kdo byl při rozdělování druhý.
- Pokud je soupeř slabší, rozebírá a pokládá jako první.
- Hrát se dá i ve dvoučlenném týmu. První destičku si vezme první hráč z prvního týmu, druhou první hráč z druhého týmu, třetí druhý z prvního týmu a čtvrtou druhý hráč z druhého týmu. I hráči jsou kolem desky „nastřídačku“. Prohrává dvojice, která nemůže provést tah, i když je na řadě.
Poznámka
- Pro některé varianty existuje mnoho řešení, pro některé jen několik. Pro obdélník 6×10 jich je 2 339, pro obdélník 5×12 1 010, pro 4×15 368 a pro 3×20 jenom 2. Triviální zrcadlové variace nejsou započítávány.
Další informace
- Zapletal, Miloš: Velká encyklopedie her - Hry v klubovně. Olympia, Praha, 1986.
- en.wikipedia.org/wiki/Pentomino