Šachy se čtyřmi armádami
Úvod
Byly popsány na stránkách anglického časopisu British Chess již v roce 1885. Přestože tu bojují čtyři armády, hra je jen pro dva hráče.
Hrací potřeby
- Hrací deska
- Oba hráči mají po dvou sadách kamenů, které se liší barvou (jeden hráč má například bílé a žluté kameny a druhý černé a červené).
Počet hráčů
2
Pravidla
Cíl hry
- Dát mat oběma soupeřovým králům.
Výchozí situace
- Rozmístění kamenů je na obrázku. Vychází z klasického postavení kamenů, dáma však stojí vždy vlevo od krále.
Hra
- Hru začíná ten, kdo má bílé a žluté. Provede tah jakýmkoli kamenem z libovolné sady. Poté pokračuje soupeř, který provede dva tahy - jeden s kamenem černým, druhý s kamenem červeným. Poté se hráči pravidelně střídají a provádějí dva tahy s kameny různých barev, dokud mají ve hře obě sady.
- Jestliže jeden z králů dostane mat, celá jeho armáda je vyřazena z boje, poté hráč může při tahu posunout jen jedním kamenem (z neochromené armády). Ochromené kameny však mohou být soupeřem zajaty.
- Král, který dostal mat, je osvobozen po odstranění hrozby, jíž nemohl čelit. Soupeřův kámen buď sám dobrovolně opustí místo, odkud ohrožoval krále, nebo je zajat a odstraněn z desky. Po zrušení matu se může celá armáda osvobozeného krále znovu pohybovat a hráč může využívat opět obou tahů.
- Ostatní pravidla jsou stejná jako u šachu. Jedinou výjimkou je pohyb jezdce a dámy, Tyto kameny se mohou při svém prvním přesunu z výchozího pole vzdálit „dvojitým skokem“, tj. udělat vlastně najednou dva tahy. Ovšem jen tehdy, jsou-li obě pole, na nichž končí první i druhý skok, volná a nedojde tedy k zajetí soupeřova kamene.
Konec hry
- Hra končí, když dostanou mat oba králové jednoho hráče.
- Dostane-li se jeden král do patové situace, partie končí nerozhodně.
Další informace
- Zapletal, Miloš: Velká kniha deskových her. Mladá Fronta, Praha, 1991.