Twirls of Action
Úvod
Autory této hry jsou Claude Chaunier a Joăo Pedro Neto. Vznikla v roce 2001. Už název napovídá, že byla inspirována hrou Lines of Action. Mnohem větší inspirací při tvorbě byla hra Scalus.
Hrací potřeby
- Hrací deska 8×8 nebo 9x9
- Černé a bílé kameny
Počet hráčů
2
Pravidla
Cíl hry
- Propojit všechny své kameny do souvislého řetězu.
Výchozí situace
- Počáteční postavení může být jako při hře Lines of Action. Druhá možnost je na druhém obrázku.
Hra
- Začíná černý. Hráči se v tazích pravidelně střídají, tahu se nelze vzdát.
- Po prvním tahu černého může bílý tento tah přijmout za svůj a dále hrát jako černý.
- Kameny se pohybují po desce po kružnicích. Hráč na tahu si zvolí protivníkův kámen, který se stane středem otáčení, tzv. Pivotem. Mezi Pivotem a posunovaným kamenem nesmí být žádný kámen. Posunovaný kámen je od Pivotu vzdálen o N polí, a tak může být posunut o N polí od Pivotu. Původní a nové pole kamene musí být na přímé linii (diagonální nebo ortogonální) a mezi nimi nesmí být žádný jiný kámen.
Na prvním obrázku se černý kámen na poli D8 posunul na pole D5, jako Pivot použil kámen na A5. Bílý posunul svůj kámen na A6, jako Pivot použil kamene na C8. Nyní se může kámen na C8 posunout na C4 a využít kamene na E6 jako Pivot. Kámen na poli D5 tomuto tahu nepřekáží, protože neleží ani mezi původní pozicí kamene a Pivotem ani mezi původní a novou polohou kamene.
Konec hry
- Vítězí hráč, který spojí všechny své kameny do souvislého řetězu. Žádný kámen však nesmí sousedit (diagonálně či ortogonálně) s více než 3 kameny.
Ačkoli bílý vytvořil souvislý řetěz svých kamenů, vyznačený kámen sousedí s pěti bílými kameny. Proto hra ještě nekončí.
Poznámka
- Joăo navrhuje ztížit hru tím, že jsou povoleny pouze dva kameny na sousedních polích.
Další informace
- www.di.fc.ul.pt/~jpn/gv/toa.htm