Wari
Úvod
Tato mankalová hra je z Ghany a patří k nejoblíbenějším zábavám kmene Ašantů. V Nigérii ji hrají Yorubové.
Hra se stejnými pravidly se jmenuje Awele.
Hrací potřeby
- Hrací deska - 2 řady jamek po 6
- 48 hracích kamenů
Počet hráčů
2
Pravidla
Cíl hry
- Získat víc kamenů než soupeř.
Výchozí situace
- Hráči sedí naproti sobě tak, že mají každý před sebou jednu řadu jamek.
- V každé jamce jsou čtyři kameny.
Hra
- Hráči se v tazích pravidelně střídají.
- Hru začíná hráč sedící na severní straně.
- Hráč na tahu vybere na své straně obsah jedné jamky a začne je rozdělovat proti směru hodinových ručiček. Do každé jamky vloží jeden kámen, žádnou nesmí vynechat. Poté totéž udělá soupeř.
- Kdo vybere kameny z jamky na pravém okraji své řady, vkládá je na soupeřově straně desky v předepsaném směru. Totéž platí pro hráče, který došel při rozdělování kamenů na konec své řady a ještě mu v ruce zbývají nerozdělené kameny.
- Když v jedné z jameků je 12 kamenů a majitel této jamky je na řadě, musí vybrat právě tuto jamku a rozdělit je. Při tomto rozdělování obejde všechny jamky, ale když se z druhé strany vrátí zpátky k jamce, z níž kameny vybral, nesmí tam žádný vložit, přeskočí ji a poslední kámen dá do sousední jamky ve směru rozdělování.
- Když hráč při rozdělování kamenů vloží poslední na soupeřově straně do jamky, kde byly dva nebo jen jeden kámen (nyní jsou tam tedy dva nebo tři), vybere obsah této jamky a ponechá si jej jako trofej. Potom se podívá do sousední jamky proti směru rozdělování a jestliže tam jsou také dva nebo tři kameny, může si je vzít. Navíc může opět přezkoumat obsah další jamky proti směru rozdělování a případně z něj vzít dva či tři kameny. Může takto pokračovat po celé řadě soupeřových jamek, dokud je splněna podmínka o dvou nebo třech kamenů v jamce.
- Jestliže má někdo možnost vzít svému soupeři kameny ze všech jamek na jeho straně, nesmí vybrat všechny jamky a musí protivníkovi ponechat v jední jamce kameny, aby mohl pokračovat ve hře.
- Někdy hráči zbývají kameny v jediné jamce, poslední na pravém křídle jeho řady, a je jich tam šest nebo méně, což znamená, že všechny rozdělí do jamek na soupeřově straně a jeho vlastní jamky zůstanou prázdné. Jeho soupeř musí v příštím tahu provést rozdělování tak, aby aspoň jeden kámen přišel do jamky na druhé straně a umožnil tak protivníkovi pokračovat ve hře.
Konec hry
- Hra končí, když některý z hráčů nemůže provést tah, protože nemá ve své řadě jediný kámen.
- Dobrovolné ukončení hry je možné tehdy, když zbývá v jamkách tak málo kamenů, že hra ztrácí na zajímavosti nebo je další získávání kamenů už téměř nemožné. Musí se na něm shodnout oba hráči.
- Vítězem se stává hráč, který zabral v průběhu hry víc kamenů.
Poznámka
- Pravidla o zákazu úplného ruinování soupeře jsou velice neobvyklá. Nemá je žádná jiná mankalová hra.
Další informace
- Zapletal, Miloš: Velká kniha deskových her. Mladá Fronta, Praha, 1991.