Dvojitá dáma
Úvod
V roce 1821 navrhl F. Zimmermann jednoduchou Dámu, která se hraje na dvou paralelních deskách, které jsou považovány za jediný spojený herní plán.
Hrací potřeby
- Hrací deska 16×8
- 24 kamenů světlých, 24 tmavých
Počet hráčů
2
Pravidla
Cíl hry
- Odstranit z desky všechny soupeřovy kameny.
Výchozí situace
- Na začátku hry stojí kameny ve třech krajních řadách na tmavých polích.
Hra
- Hru začíná černý, poté se hráči v tazích pravidelně střídají.
- Kameny se pohybují pouze šikmo vpřed po tmavých polích, vždy na nejbližší volné pole. Pohyb zpět není dovolen.
- Pokud kámen stojí těsně před kamenem protihráče, za nímž je jedno tmavé pole ve směru pohybu volné, přeskočí tento kámen a vyřadí jej ze hry. Pokud má více možností přeskočení soupeřových kamenů, může si vybrat nejvýhodnější skok. Skoky jsou povinné. Opomene-li hráč skákat, může mu soupeř odebrat kámen, kterým měl skákat. Měl-li hráč více možností skákání a neuskutečnil-li žádnou, může mu soupeř vyřadit libovolný z kamenů, které měli skákat. Kámen odebere před svým tahem.
- Kámen může provést i skoky vícenásobné a po dopadu změnit směr skoku. Vícenásobný skok je třeba provést v plném rozsahu, jinak protihráč může tento kámen také odstranit z desky.
- Dostane-li se kámen tahem nebo skokem do poslední řady, stává se dámou. Dáma se smí pohybovat všemi směry, ale jen o jedno pole.
- Při skákání nemusí dát přednost vícenásobnému přeskoku před prostým. Když se ale rozhodne provést vícenásobný přeskok, musí ho provést v plném rozsahu.
- Při turnajích hráč za opomenutý přeskok neztrácí svůj kámen, ale musí vzít poslední tah zpět a skákat.
Konec hry
- Hru vyhrává ten hráč, který vezme soupeři všechny kameny.
- Hra může skončit i remízou, když na desce zbyde tak málo kamenů, že jeden ani druhý hráč nejsou schopni dovést boj do konečného rozhodnutí. Remízou končí i hra, ve které nebyl v posledních dvaceti tazích zajat žádný kámen.
Další informace
- Zapletal, Miloš: Velká kniha deskových her. Mladá Fronta, Praha, 1991.