Slovníček pojmů
- Abstraktní desková hra
- odehrává se v blíže neurčeném prostředí, hrací deska mívá podobu geometrického obrazce, na kterém nejsou kromě polí a bodů žádné konkrétní podrobnosti. (Šachy, dáma)
- Konkrétní desková hra
- hrací deska představuje úsek konkrétní krajiny. Má podobu více či méně zjednodušené a stylizované mapy. (Osadníci z Catanu)
- Diagonální směry
- úhlopříčné směry
- Ortogonální směry
- svislý a vodorovný směr
- Pole
- ohraničený úsek hrací desky, na který se staví při hře kameny. Pole mohou mít různý tvar, zpravidla geometrický - kroužek, trojúhelník, čtverec, obdélník, šestiúhelník.
- Linie
- přímky, které dělí hrací desku na síť polí nebo vytvářejí cesty, po nichž mohou postupovat hrací kameny.
- Bod
- místo na hrací desce, kde se sbíhají nebo protínají dvě nebo více linií. Při některých hrách se kladou kameny na tyto body.
- Řada polí
- pole na desce, která jsou seřazená vedle sebe vodorovně.
- Sloupce polí
- pole na desce, která jsou seřazena pod sebou ve svislém směru
- Souřadnice
- písmeno, označující sloupce polí nebo bodů, a číslo, označující řadu polí. Udáním souřadnic lze přesně určit každé pole nebo každý bod na hrací desce.
- Notace
- způsob písemného zaznamenávání průběhu partie.
- Hrací kámen
- souborné pojmenování pro malé předměty, kterými se u většiny deskových her vyznačuje hráčovo postavení nebo obsazené teritorium.
- Figura
- v šachové hře se tímto souhrnným názvem označují všechny kameny kromě pěšců.
- Figurka
- malý hrací kámen, který představuje stylizovanou postavu lidskou nebo zvířecí. (Aby nedocházelo k zaměňování pojmů figura a figurka, pojmu figurka neužívám a nahrazuji pojmem hrací kámen.)
- Pravidlo Ko
- hráč nesmí provést takový tah, kterým by na desce vytvořil stejnou situaci, jaká byla před soupeřovým tahem.
- Pravidlo Pie
- je často používáno ve hrách, kdy zahajující hráč má výhodnější pozici. Ta má být eliminována tak, že po (obvykle) po prvním tahu prvního hráče může druhý hráč přijmout tento tah za svůj. Hráči si vlastně prohodí role, a tak hráč, který položil první kámen, pokládá i druhý.
|